Минуло вже більше 100 років від дня відкриття ікс-променів. За цей час рентгенівські промені отримали безліч професій і знаходяться на службі у людства. Вони допомагають знаходити дефекти в різних конструкціях, вивчати будову речовини, перевіряти багаж пасажирів і, звичайно ж, стоять на варті здоров’я людини. Рентгенодіагностика сьогодні – найкращий і надійний помічник пацієнта і лікаря.
Незважаючи на появу все нових і нових методів дослідження, рентгенодіагностика не тільки залишається актуальною, а й у багатьох випадках виступає єдино можливим методом встановлення діагнозу.
Що ж визначає вибір методу дослідження? Зручність? Доступність? Простота дослідження? Безумовно, ці якості важливі при будь-якому дослідженні. Але не вони є головними як для пацієнтів, так і для лікарів. Медицина ніколи не стоїть на місці, тому за останнє десятиліття відбувся перерозподіл ролей між окремими видами досліджень. На цьому тлі стара, класична рентгенологія спочатку навіть втратила свої провідні позиції. Сьогодні можна бути впевненим: сучасна рентгенодіагностика не тільки володіє кращими якостями, а й здатна відповідати іншим не менш важливим вимогам будь-якого дослідження.
Мова йтиме про цифрову рентгенологію, яку ми використовуємо в нашій клініці стоматології.
Цифрова рентгенологія має ряд істотних переваг – це швидкість отримання зображення зубів у збільшеному розмірі на екрані монітора, зручність, уникнення помилок, підвищення діагностичної інформативності дослідження у зв’язку з можливістю подальшого обчислювального аналізу рентгенівського зображення. За допомогою цифрового рентген-знімка вдається детально оцінити анатомічну структуру зубів, визначити величину і глибину каріозних порожнин, їх близькість до пульпової камери, виявити запальні зміни в періодонті і пародонті, уточнити стан дентину під пломбою, а також діагностувати травматичні зміни, вторинні каріозні поразки. Рентгенологія допомагає також визначити правильність проведеного стоматологічного лікування.
Надзвичайно важливо і для пацієнта, і для лікаря має значне зниження дози опромінення, в результаті скорочення експозиції (часу опромінення), так як характеристики датчика дозволяють зафіксувати зображення за мізерно малий час в порівнянні з плівкою.
Обираючи рентген апарати ми виходили з декількох критеріїв:
- Бездоганна якість зображення. Не секрет, що сучасні цифрові фотоапарати складають гідну конкуренцію звичайним плівковим, особливо в професійному середовищі. Вони перейняли все найкраще від своїх попередників і привнесли нові революційні технології. Приблизно така ж картина спостерігається і в рентген-діагностиці. Вже один факт переходу на цифрову картинку з використанням програм математичної обробки зображення привів до значного поліпшення рівня діагностики. Застосування ж нових перспективних технологій, недоступних для звичайних плівкових апаратів, піднімає рентгенодіагностику на новий якісний рівень. Сучасні технології підвищення чіткості зображення є часом унікальними і недоступними при інших методах дослідження. Вони здатні «вбити відразу двох зайців»: підвищити інформативність зображення і знизити дозу опромінення.
- Висока надійність в роботі і відтворюваність інформації. Класична фотографія мала цілий ряд чинників, що знижують надійність і відтворюваність отримання картинки. Для отримання найкращого відображення об’єкту зйомки фотограф може дозволити собі багато разів перезняти об’єкт. Але як раз це неможливо по відношенню до пацієнта. З цієї причини, наприклад, знижувалася виявлення патології при обстеженнях. Багато чого залежало також від партії плівки, якості реактивів, навичок лаборанта, який проявляє плівку. Адже людині властиво помилятися. Комп’ютеризація процесу зйомки і обробки зображення практично повністю виключає можливість помилок.
- Мінімальна потреба в обслуговуванні. Ця якість, на перший погляд, є важливим тільки для медичного персоналу. Але це не зовсім так. Адже простота обслуговування в даному випадку тісно пов’язано з простотою у використанні для лікаря і зручністю для пацієнта.
- Висока безпека дослідження. Це найважливіший показник який ми враховували при виборі рентген-обладнання. Променеве навантаження на пацієнта сьогодні на 90-95% менше, ніж було ще десять років тому. Іншими словами, сучасні апарати стали безпечнішими в 10-20 раз і є перспективи для подальшого зниження дозових навантажень, як на лікаря, так і на пацієнта. Цей прорив у безпеці дослідження уможливив порівняння рентген-діагностики з іншими методами дослідження. Приміром, дозові навантаження при сучасному панорамному рентген знімку дорівнює 10-ти дням роботи за звичайним комп’ютером. І навіть при такому низькому рівні навантажень рентгенодіагностика продовжує розвиватися. Нові покоління апаратів здатні знизити це і без того незначне дозове навантаження ще в кілька разів! Такий безпрецедентний рівень безпеки був досягнутий завдяки винаходу і постійного вдосконалення детекторів сучасних рентгенівських апаратів, більш чутливих до рентгенівських променів, ніж звичайна плівка.